Bilgisayar ve harici flashdisklerimizde bulunan dosyalarımızı bazen yanlışlıkla silebiliriz. Aslında silinen dosyalar Geri Dönüşüm Kutusu'ndan dahi silinmiş olsa bile bilgisayardan tam olarak silinmemiştir. Size silinmiş gibi gözüken dosyalar üzerlerine başka bir veri yazılana kadar silinmezler. Dosya silindiğinde harddiskteki boş alanınızın artması aslında yeni veri yazılabilir alanın artmasıdır. Bu yüzden silinen verileri, üzerlerine yeni bir veri yazılmadıkça (burası önemli) geri getirmek mümkün olabilmektedir. Bu işlemi yapan ücretli profesyonel programlar olmakla birlikte biz son kullanıcıların da işini görebilecek ücretsiz programlar da bulunmaktadır. Bu programların birisi de RECUVA'dır. Üstelik program Türkçe arayüzüne sahiptir.

Bu program sabit disklerden ve flash disk, iPod, MP3 çalar vs. benzeri cihazlardan silinmiş verileri kurtulabilmektedir.

Gelelim programının kurulumuna ve anlatımına..

Öncelikle programı kendi sitesinden indirelim. RECUVA programını buradan indirebilirsiniz. Programın resmi sitesi http://www.piriform.com/recuva

RECUVA programını indirip bilgisayarınıza kurunuz. Programı kurduktan sonra kurtarmak istediğimiz dosyaların içinde bulunduğu veri depolama birimini bilgisayara takarak programı çalıştırınız. (Flashdisk, harici disk vs.)

Not: Hangi sürücüden kurtarma yapacaksak kurtalacak dosyaları başka sürücüye kaydetmemiz gerekecektir. Eğer bilgisayarımız sadece C biriminden oluşuyor ve C birimindeki dosyaları kurtaracaksak harici bir diske ihtiyacımız olacaktır. Aynı birime kurtarma yapılamaz. Yapılsa da sağlıklı olmaz. Eğer bilgisayarınızda C ve D birimleri varsa harici diske ihtiyaç olmadan hangi birimi kurtaracaksak kurtarılacak dosyalar için diğer birimi seçebiliriz.

1) Programı açtığınızda aşağıdaki sihirbaz ekranı karşınıza gelecektir. Bu ekrana “Sonraki” butonuna basarak diğer ekrana geçiniz.

2) Bu adımda kaybedip kurtarmak istediğimiz verilerin türünü seçebiliyoruz. Resim kurtaracak isek Resimler’i Video kurtaracak ise Görüntü seçeneğini seçmemiz gerekecektir. Diğer dosyalar seçeneğini seçersek silinen gerekli veya gereksiz tüm dosyaları karşımıza getirecektir ve kurtarmak istediğimiz dosyaları seçmemiz zor olacaktır.

3) Bu adıma verileri kaybettiğimiz ortamı seçiyoruz. Burada “Emin değilim” seçeneğini seçerek tüm dosyaları taratırsak işimiz çok uzun sürer. O yüzden tavsiye olarak “Belirli bir yerde” seçeneğine tıklayarak dosyaların silindiği ortamı seçmenizdir.

4) Bu ekranda “Başlat” butonuna bastığımızda silinen veriler taranmaya başlayacaktır. Ancak daha önce bu işlemi yaptığınız halde silinen dosyalarınız bulunamadı ise “Derinlemesine Taramayı Aç” seçeneğini seçerek işlemi tekrar başlatmamız gerekecektir.

5) Veri kurtarma işlemi başladıktan sonra aşağıdaki pencere bir süre ekranda kalacaktır. Bu süre seçtiğiniz ortamın boyutuna ve silinen dosyaların fazlalığına göre değişir.

6) Ve karşımızda silinen dosyalarımız. Bu ekranda “Durum” penceresi altındaki ifadeler çok önemli. Kurtarmak istediğiniz dosyanın adının karşısında durumu “Mükemmel” yazıyorsa o dosyayı %100 kurtarabilirsiniz demektir. Ancak “Kurtarılamaz” ifadesi yazan dosyaları kurtarmak pek mümkün değil. Kurtarmak istediğimiz dosyanın adının önündeki kutuyu işaretleyip “Kurtar…” butonuna basıyoruz.

7) Karşımıza kurtaracağımız dosyanın nereye kaydedileceğini soran bir ekran çıkacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta örneğin C:\ sürüsünden bir şey kurtacak iseniz bu dosyayı yine C:\ sürücüne kaydetmeyin. Bunun yerine D:\ sürücü yada farklı bir sürü seçmenizde büyük yarar var.

8) Ve işlemimiz tamam. 7. adımda dosyanın nereye kaydedildiğini seçtiysek bu kısmı kontrol ettiğimizde dosyamızı kurtarma işlemini tamamlamış bulunuyoruz.

Anlatım buraya kadar. Kolay gelsin.Programın kullanımından önce verilerinizi yine de yedeklemeyi unutmayınız.
Not: Programın anlatımı için Erhan Akkuş hocama teşekkürler.. http://www.erhanakkus.com.tr

Comments powered by CComment

Etkinlik Takvimi

Yaklaşan Etkinlikler

Etkinlik bulunamadı

Etkinliğe Kalan Zaman

Ücretsiz Program

Giveaway of the Day

Ziyaretçi Sayımız

1845466
Bugün
Dün
Bu Hafta
Geçen Hafta
Bu ay
Geçen Ay
Toplam
19
155
266
1842995
5915
8604
1845466

IP Adresiniz: 3.236.83.154
19-06-2024 01:14
Scroll to top